Co to jest peeling medyczny?

Jest to procedura polegająca na aplikacji substancji chemicznej w celu usunięciu zewnętrznej warstwy naskórka i tym samym usunięcia przebarwień pozapalnych, drobnych zmarszczek, rozszerzonych porów, zmniejszenia łojotoku lub suchości skóry a także leczenia trądzika. W efekcie uzyskujemy zazwyczaj skórę gładszą, o jednolitym kolorycie, bardziej napiętą i wyglądającą młodziej.

Zazwyczaj zabiegi wykonuje się w seriach 4-6, przerwy pomiędzy zabiegami wynoszą od 1-2 -3 tygodnie a czasami nawet do kilku miesięcy. Jest to uzależnione od rodzaju peelingu i oczekiwań pacjenta. Jeżeli pacjent chce aby po zabiegu mógł wrócić do pracy to proponujemy mu peelingi łagodniejsze, ale większą ilość zabiegów. Jeżeli natomiast pacjent zgłasza możliwość przerwy w pracy to wtedy możemy zalecić mocniejszy peeling z większym złuszczaniem.

Peelingi z grupy AHA mogą powodować niewielkie złuszczanie nie powodując żadnych ograniczeń w funkcjonowaniu pacjenta. Yellow peel lub TCA mają działanie głębsze z czym wiąże się też większe złuszczanie .

Peelingi zalecane do poszczególnych problemów skórnych:

  • Jeżeli chorujesz na trądzik i skarżysz się na zaskórniki, grudki zapalne i mikrocysty z łojem to dla Ciebie szczególnie polecamy peelingi z grupy   alfahydroksykwasów (AHA) lub betahydroksykwasów (BHA).Mamy do wyboru peeling glikolowy, salicylowy, migdałowy a szczególnie dobre efekty uzyskujemy w przypadku peelingu pirogronowego.
  • Jeżeli twoim problemem są blizny po trądziku proponujemy zastosowanie peelingu TCA, efekt jego działania możemy wzmocnić łącząc peeling z mikrodermabrazją. W tym wskazaniu zastosowanie ma również peeling salicylowy i yellow peel. W przypadku tego ostatniego należy się nastawić na kilkugodzinny pobyt w klinice i dość intensywne złuszczanie po zabiegu.
  • Jeżeli twoja skóra nadmiernie się przetłuszcza i Twoim problemem jest łojotok, pory na skórze są rozszerzone, czasami pojawiają się zaskórniki to wtedy proponujemy serię zabiegów z kwasem pirogronowym.
  • Jeżeli Twoim problemem jest sucha skóra na twarzy to najlepszy będzie tu peeling z kwasem glikolowym , który poprawia nawilżenie skóry i odbudowuje barierę ochronną naskórka.
  • Jeżeli Twoja skóra jest szara, zmęczona, zauważasz drobne linijne zmarszczki proponujemy Ci peeling glikolowy, a wtedy Twoja skóra będzie bardziej świetlista, napięta i nawilżona i przez to odmłodzona.

Zalecenia przed i po zabiegu

Przed zabiegiem zalecamy przygotowanie skóry odpowiednim kremem, wtedy efekt zabiegu jest większy, po zabiegu natomiast polecamy krem przyspieszający gojenie i bezwzględnie filtry przeciwsłoneczne o wysokim wskaźniku SPF 50.