Jak się uchronić przed przebarwieniami w ciąży i co zrobić, kiedy się pojawią?

Przebarwienia ,melasma są częstym problemem skórnym ,o niezbyt jasnym pochodzeniu.  Cechują   się powstaniem plam o zabarwieniu  jasno brązowym ,szarym a nawet czekoladowo brązowym. U większość ludzi  plamy te pojawiają  się na czole, brodzie, policzkach przybierając kształt motyla, nad górna wargą i na szyji i u nasady nosa.

Występują one bardzo często u kobiet w ciąży , w badaniach przeprowadzonych w  Angli stwierdzono pojawianie się „maski ciążowej” u około 14% ciężarnych. Wiąże  się  to prawdopodobnie ze  wzrostem  ekspresji receptorów estrogenowych i  zwiększonego  poziomu melaniny.W tym czasie  wzrasta ilość melanocytów i melanosomów ,a także przyspiesza się produkcja  tyrozynazy odpowiedzialnej za tworzenie się przebarwień.

Bezpośrednim czynnikiem wywołującym  przebarwienia jest słońce, właściwie  nie ma przebarwień bez słońca,często kobiety skarżą się na pojawianie się tych plam mimo  stosowania filtrów. Według opinia ADS (Amerykańskiego towarzystwa dermatologicznego) krem z  filtrem przeciwsłonecznym powinien być nakładany co 2 godziny  w ciągu dnia, dodatkowo należy nosić  czapki i kapelusze z  rondem  chroniącym przed słońcem.

W okresie ciąży ochrona i zapobieganie jest najlepszą metodą ,sktuteczne leczenie można wdrożyć po urodzeniu dziecka

Recent Posts